Bliv Kunde Hos JCD Hero
Bliv kunde hos JCD

Vi har gjort det nemt at blive kunde hos JCD

Som kunde bliver du en del af en medarbejderejet virksomhed, hvor vi passer godt på hinanden og vores kunder.

Ny Kunde I JCD DES Tile

Vi har gjort det nemt at blive kunde

At vælge ny IT-leverandør kan være uoverskueligt - men ikke hos os.

Hos JCD kræver det hverken stor viden om systemer, løsninger, licenser eller teknologier for at blive kunde - det ansvar tager vi.

Vi ved, at uanset om du har en eksisterende IT leverandør, eller skal ud at finde en for første gang, så kan processen være uoverskuelig.

Ikke hos JCD.

Vi tager dig i hånden fra start til slut - bl.a. ved at dedikere dig et fast team af konsulenter, der kender dig, der kender dine løsninger og dine behov. 

Mere end 25 års samarbejde med JCD taler næsten for sig selv.

Morten Gade Økonomichef hos Fårup Sommerland

JCD har leveret IT til virksomheder i forskellige størrelser og brancher i mere end 30 år. Én af dem er forlystelsesparken Fårup Sommerland.

JCD har leveret IT til Fårup Sommerland - lige fra ERP, it-infrastruktur, netværk, firewalls og backup til betalingsterminaler. Siden 2008 har JCD også været totalleverandør på parkens kasseløsninger og POS-system.

Kunderejsen er gjort helt enkel

1

Indledende dialog og møde


Vi afholder et møde, hvor vi gennemgår jeres nuværende setup, løsning, behov og de ønsker I måtte have til forandringer og forbedringer.

På mødet vil der kunne være deltagelse af konsulenter og løsningsarkitekter, der hurtigt kan være med til at se jeres behov - og måske udfordre jer på jeres eksisterende og kommende behov, krav og ønsker til den verden, I er en del af.

2

Workshop


Skulle der efter den indledende dialog og mødet være et match, er der mulighed for at lave en workshop.

På workshoppen vil vi i fælleskab gennemgå jeres eksisterende miljø, teknologier, licenser og platforme og dermed lave en detaljeret projektplan for det videre forløb.

Workshoppen tager ofte et par timer - den er ikke et krav men et godt fundament for det videre samarbejde.

3

Opfølgende møde


Efter workshoppen holder vi i fællesskab et opfølgende møde, hvor vi gennemgår plan og økonomi - herunder tilpasning og fokus på grundelementer i løsningen, milestones og tidsplan.

4

Overblik over økononmien


I hele processen hjælper vi med at belyse økonomien i projektet.

Vi hjælper gerne med at opstille nuværende og kommende økonomi, så dit beslutningsgrundlag belyses.

5

Overdragelse


Vi har gjort det nemt at overdrage eksisterende licenser, aftaler og adgange til os.

JCD står for hele processen for dig. Vi tager kontakt til eventuelle nuværende leverandører med henblik på at flytte udstyr, licenser, adgange og lignende.

6

Vi er din nye Single Point of Contact


Hvis det ønskes, kan JCD være din Single Point of Contact til andre vigtige leverandører og samarbejdspartnere, fx alarmsystemer, internetudbydere, hosting og lignende.

Det betyder, at nedbrud på et system måske bedre kan fejlsøges eller fejlmeldes frem for, at du skal kontakte flere leverandører for hjælp.

7

Dedikerede projektledere og kontaktpersoner


Hos JCD bestræber vi os på, at du altid har den samme kontaktperson - både når det kommer til konsulenter, supportere, projektledere og salg.

Det betyder, du altid er i kontakt med de samme personer, eller personer der kender dit setup via sine kollegaer.

Vi har projektledere på alle opgaver, hvilket sikrer en hurtig og professionel levering af store og små opgaver.

Som kunde

Alle kunder hos JCD har en primær kontaktperson, konsulent og projektleder.

Konsulenten kan altid kontaktes. Hvis vedkommende er optaget, har du altid mulighed for at få fat i teamet bag, som ofte næsten har samme viden om din løsning som din primære konsulent.

Du har altid adgang til dedikeret support og helpdesk døgnet rundt - hvis det ønskes. Det betyder, at du kan få hjælp på mail eller telefon af specialister inden for IT-Infrastruktur og - sikkerhed.

TLA Teddy
Frokostregistrering App Til At Mindske Madspild

Binding... det tror vi ikke på!

Vi tror på det gode kundeforhold

Vi tror på, at det gode kundeforhold beror på gensidigt godt samarbejde.

Derfor arbejder vi typisk heller ikke med aftaler, der har bindinger, som er længere end 3 måneder. Det gør det også attraktivt for jer at ændre aftalen undervejs, hvis jeres behov ændres den ene eller anden vej.

Bemærk at visse licenser, softwareindkøb mm. kan kræve en længere bindingsperiode. 

Projektet gik som planlagt. Vi fik godt overblik over, hvilke opgaver der skulle løses. Vi fik gode tidsestimater på opgaven, så vi kunne til- og fravælge, hvad der skulle med i opgraderingen.

Vi havde en dygtig projektleder hos JCD, der stillede et godt projektstyringssystem til rådighed, så det var nemt for os at følge med i processen, så vi hele tiden vidste, hvor vi var. Derudover passer JCDs værdigrundlag rigtig godt til vores forretning.

Det er alt sammen noget, vi i den her proces, har sat stor pris på.

Lisbeth Vibestrup Chief Financial Officer (CFO) hos Aalborg Aalborg Kongres & Kultur Center

Oplev hvordan JCD kan hjælpe dig

Vi vil gerne med på din IT-rejse som din IT-partner.

Bliv kontaktet

For at vi kan kontakte dig, er vi nødt til at gemme og behandle dine oplysninger. Du kan altid bede om indsigt i, hvilke data vi opbevarer om dig, ligesom du kan bede om at få dem slettet. Læs vores privatlivspolitik.